Menu

Odkazy

Kategorie: Výstavy, přednášky

Babiččin svět na kliku 2015

23. 3. 2015 - 3. 6. 2015 Výstava v Hlučínském muzeu pod názvem: "Babiččin svět na kliku."

Vážené obecenstvo a přátelé historie,

rádi bychom vás opět pozvali na výstavu z historie vývoje hracích přístrojů.

Připravujeme pro vás průřez vývojem - od druhé poloviny devatenáctého do první poloviny dvacátého století.

Naše cestování časem začíná u hracích strojů a strojků konstruovaných nejen švýcarskými hodináři, ale i drobnějším zastoupení řemeslníky v Čechách (Rakousku-Uhersku). Budete mít možnost vidět jeden z nejmenších flašinetů, které se krátce vyráběly ve Spojených státech. Dále švýcarské hřebíčkové hrací skřínky, které měly na jednom válci 12 melodii, kavárenský polyfon nebo původní dřevěné válce do kombinovaných hracích strojů.

Další etapou v historii záznamu zvuku je bezpochyby Edisonův fonograf, kterým bylo možné poprvé zaznamenat a přehrál lidský hlas.

Budou vystaveny různé fonografické přístroje firmy Edison, Columbia a Pathé, různé druhy používaných válečků a dobových reklam.

A konec devatenáctého století nám přinesl vynález gramofonu a s tím i ploché desky, které se vyvíjely až do dnešní podoby.

Vynálezcem gramofonu je německý konstruktér Emile Berliner. Gramofon a jeho největší rozšíření začalo počátkem dvacátého století.

Budou vystaveny různé druhy gramofonů salonních, stolních, cestovních až po kapesní gramofony, různé druhy gramodesek z období let 1890 až po konec éry šelakových desek - rok 1950.

Gramodeska kralovala trhu bezmála 60 roků. Materiál z kterého byla vyrobená tzv. limo hmota, kde pojivem byl šelak, byla možná stoprocentní recyklace. A tak se staré desky znovu vykupovaly a ve výrobě znovu roztavily, aby se z velkou slávou vrátily zpět na pulty obchodu.

A konec našeho putování touto historií se prolíná s radiopřijímači, které jsou již součástí gramofonu.

print Formát pro tisk